TEMATYKA ZAJĘĆ W GRUDNIU

Spotkanie przy wigilijnym stole
Świąteczne zwyczaje
Skok w Nowy Rok

W I tygodniu rozmawiać będziemy na temat życzeń i kartek świątecznych, zastanowimy się z jakiej okazji składa się życzenia i w jaki sposób możemy to zrobić.
Poznamy historyjkę obrazkową na temat drogi, jaką pokonuje list. Dowiemy się, co oznaczają pojęcia: listonosz, skrzynka pocztowa, nadawca i adresat. Rozmawiać też będziemy na temat tego, w jaki sposób ludzie komunikowali się dawniej, a jak robią to dziś.

Podczas zajęć sami ułożymy życzenia, zrobimy koperty i stworzymy kartki świąteczne.
Uczyć się będziemy je klasyfikować, wskazywać między nimi podobieństwa i różnice oraz określać ich przeznaczenie.

Poznamy literkę k, K, jak koperta lub Kamil jak również wysłuchiwać głoski na początku, w środku i na końcu podawanych wyrazów.

W II tygodniu dowiemy się, jakie dania powinny znaleźć się na wigilijnym stole, zastanowimy się, jak możemy pomóc rodzicom je przygotowywać.

Klasyfikować będziemy przedmioty ze względu na ich określone cechy, przeliczać je, porównywać liczebność zbiorów.  Uczyć się czytać wyrazy, takie jak: bombka, lampki, gwiazda, a także wyodrębniać głoski na początku wyrazów.

W III tygodniu porozmawiamy na temat tradycji związanych z Wigilią i Świętami Bożego Narodzenia. Dowiemy się, skąd wziął się zwyczaj łamania opłatkiem, dlaczego na wigilijnym stole powinno znaleźć się 12 potraw i dlaczego wypatrujemy pierwszej gwiazdki.
Dowiemy się także, kim są kolędnicy. Nauczymy się także piosenki o kolędzie, będziemy wspólnie kolędować i dowiemy się, skąd wziął się ten zwyczaj.

W IV tygodniu rozmawiać będziemy o upływie i następstwie czasu. Poznamy znaczenie słowa kalendarz i nauczymy się odnajdować w nim ważne daty.
Porozmawiamy również o nocy sylwestrowej i noworocznych postanowieniach.
Ponadto nauczymy się wszystkich dni tygodnia i miesięcy oraz umówimy też cechy charakterystyczne dla każdego miesiąca.

Poznamy literkę p, P, jak parasol lub Pola.

06 grudnia 2017